Quimper

By Max Jacob

Quimper - Max Jacob
  • Release Date: 2015-06-30
  • Genre: Poetry

Description

O, no­we pi­sma mo­je! Chcę, by po­ko­na­ły  Nie­bio­sa! Po­eta, wier­ny sno­wi swe­mu nie do wia­ry,  I w Mu­zy swej wy­trwa­łej wprzę­żo­ny ra­mio­na,  Pi­sze na la­zu­ro­wej pod­szew­ce ra­ju.  Uro­cze Qu­im­per, gniaz­do mo­je­go dzie­ciń­stwa,  Blusz­czem, wią­za­mi, ca­łe ska­ła­mi owi­te,  Spójrz na to, co z wy­sił­kiem czu­łym two­je­mu ob­li­czu  Da­ję w ofie­rze: lu­stro z osto­krze­wów i bu­ków w pół­ko­le,  Osty i bu­ki, kry­ją­ce gry na­sze, swa­wo­le,  Z prze­rwą wy­tchnie­nia w cia­snej do­lin­ce;  Mchom po­wie­rzyw­szy szkol­ny mój tor­ni­ster,  Tam z ko­le­ga­mi wy­pra­wia­łem zbyt­ki!  Mat­ka, al­bo słu­żą­ca, wspar­ta o li­sto­wie,  Ha­fto­wa­ła, ga­wę­dząc, lub ce­ro­wa­ła skar­pet­ki,  Zbo­cza nie lę­ka­ją­ca się zbyt­nio pa­ro­wu,  Gdyż drze­wa wy­sa­dzo­ne ochra­nia­ły kro­ki. [...] 

Max Jacob Ur. 12 lipca 1876 w Quimper Zm. 5 marca 1944 w Drancy Najważniejsze dzieła: Le Cornet ? dés (poezje prozą, 1917), La Défense de Tartufe (1919), Laboratorium centralne (1921), Le Sacrifice impérial (1929), Derniers Po?mes (1945) Francuski poeta i malarz pochodzenia żydowskiego, związany z francuską cyganerią. Pod wpływem widzenia z 1909, w którym, jak twierdził, objawił mu się Chrystus, w roku 1915 przeszedł na katolicyzm (na ojca chrzestnego wybrał przyjaciela i byłego współlokatora, Pabla Picassa). Współtwórca ruchu kubistycznego w literaturze. Jego twórczość wymyka się jasnej klasyfikacji, przewijają się w niej tak motywy symboliczne, jak i surrealistyczne i dadaistyczne; tematy religijne na równi z pastiszem i groteską. Od 1921 mieszkał, z przerwami, w Saint-Benoît-sur-Loire. W lutym 1944 został aresztowany przez Gestapo. Zmarł na zapalenie płuc w obozie przejściowym w Drancy. 

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.